Astrofyzika

Teoretická podskupina FTTF spolupracující s prof. Kulhánkem z Fakulty elektrotechnické se zabývá převážně:

1) numerickými simulacemi jevů v plazmatu metodou Particle-In-Cell. Toto je jádrem balíku programů, do kterého se nabalovaly další součásti týkající se zejména zářivých ztrát či vizualizací polí metodou Line integral convolution. Nezahrnutí gravitačního pole, umožňuje přeškálování na různé rozměry.

2) sestavení a numerická řešení disperzních relací elektromagnetických vln šířících se plazmatem, hledání imaginárních částí řešení vedoucích k nestabilitám (např. dvousvazková nestabilita za přítomnosti elektrického i magnetického pole)

3) v poslední době se zaměřujeme na studium Runaway Electrons (RE) a příčinami jejich vzniku. Simulace RE, hlavně pro relativistické rychlosti, narážejí na neexistenci pohybové rovnice nabité částice (poslední publikovaná podoba analogie Lorentz-Diracovy rovnice je ve tvaru nekonečné řady), do energetických ztrát při vysokých rychlostech je potřeba zahrnout vznik párů atd. Začínáme se simulacemi rekonekcí magnetických polí jako jednou z možností příčin vzniku RE. Mnoho jevů v astrofyzice právě s přepojením magnetických indukčních čar souvisí.

 

Přidej se k nám

Pracovníci

JménoEmailMístnostTel.
RNDr. David Břeň Ph.D.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Břehová, 216420771276628
Ing. Anežka Kabátová Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.420770129237