FAQ - FPTF

Dotaz:

Za měsíc úspěšně ukončím bakalářské studium v oboru xy na univerzitě xyz. Dále již nechci pokračovat na univerzitě xyz. Chtěl bych se Vás zeptat, co je podmínkou k přijetí ke studiu "Fyzika a technika termojaderné fúze"?

Odpověď :

Dobry den,
podle https://www.fjfi.cvut.cz/cz/studium/magisterske-studium

musi uchazec splnit:

* Absolvovat bakalářské studium na technické univerzitě v ČR nebo v zahraničí
* Úspěšně absolvovat přijímací zkoušky do magisterského studia (u studentů FJFI ČVUT v Praze, kteří pokračují v navazujícím oboru, může být zkouška prominuta na základě výsledku státní závěrečné zkoušky Bc. studia)

Proděkan rozhoduje, zda uchazeč koná přijímací zkoušku, a zda Vám bude stanoven individuální studijní plán (ISP). Katedra se také vyjádří, které předměty byste měl v rámci ISP splnit. Když k nám tedy z jiné školy někdo přijde studovat na magistra, můžeme mu předepsat doplnění některých předmětů z bakalářského studia (například "Základy fyziky plazmatu" nebo "Úvod do fúze" ).

Jinak by asi nebylo vubec od veci se sejit osobne. Kdybyste mel cestu do Prahy, urcite se u nas na Brehove 7 stavte.


Dotaz:

Jsem studentem druhého ročníku Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské, obor „Fyzika a technika termojaderné fúze“. Píšu Vám, protože mám několik otázek a nevím, kde hledat odpověď. Co mě zajímá nejvíc: jaké uplatnění pak můžu po vystudování tohoto oboru získat (myslím až po magisterském studiu)? Obor jsem si zvolil z toho důvodu, že mě to zajímá a láka, ale jak bude vypadat můj život po univerzitě – to si vůbec nedokážu představit. Nemohl byste mi, prosím, nějak obraz budoucna studenta oboru termojaderné fúze ujasnit?

Odpověď :

Děkuji za zájem a myslím, že konkrétně otázka na uplatnění je docela jednoduchá...

- jste studentem poměrně těžké a kvalitní školy, takže obecně lze říci, že po jejím dokončení najdete zajímavou práci tak jako tak - konkrétně náš obor nabízí mimořádnou šíři pohledu na špičkové fyzikální inženýrství, od hlubokých nedořešených otázek základní fyziky, přes nejrůznější metody fyzikálního měření a zpracování dat, až po vysloveně inženýrské otázky materiálů, jejich chlazení atp.

- v oboru termojaderné fúze - ve výzkumu - je nyní nedostatek mladých pracovních sil, hlavně doktorandů (těch, kteří po magisterském studiu chtějí udělat PhD a při tom na částečný úvazek pracovat ve vědě). U nás (tokamak COMPASS, laserové experimenty, Centrum výzkumu Řež, ale i další) a také v zahraničí. Buduje se projekt ITER, který všemu dává velkou dynamiku.

- žádáme o řadu nových rozvojových projektů, momentálně do roku 2022, všechny předpokládají velkou účast mladých vědců (doktorandů a postdoktorandů)

- co se výzkumu týče, máme ve srovnání s jinými obory celkem slušné platové podmínky (nad průměrem) a velmi dobré možnosti vycestovat, ale i tak nám stále cca polovina mladých absolventů odchází mimo obor, protože dostanou atraktivní nabídku (zrovna teď mi odešel do firmy šikovný student, i když měl možnost část doktorské práce dělat ve Francii...). Z té poloviny, co pracuje v oboru, pracuje asi tak každý třetí v zahraničí, opět je to v podstatě jejich výběr, nikoli nutnost

- podívejte se na stránky našich absolventů bakalářských, magisterských, doktorských a zkuste je najít pak na google, třeba najdete, co dnes dělají. Nebo jim napište, snad se nikdo z nich zlobit nebude, pokud je také požádáte o komentář k této otázce. Můžete se i někdy přijít podívat k nám na COMPASS.