Experiment ATLAS

ATLAS logoATLAS - A Toroidal LHC ApparatuS - je částicový experiment na LHC (Large Hadron Collider) v laboratoři CERN (blízko Ženevy ve Švýcarsku). Jeho hlavním posláním je studovat proton-protonové srážky při vysokých energiích. Cílem experimentu ATLAS není jen detailní studium již známých a pozorovaných částic, ale především hledání dosud hypotetických částic jako např. Higgsův boson nebo objevy za hranicí standarního modelu částicové fyziky. V posledních letech se vyskytlo mnoho nových a různorodých teoriíi, které čekají na své experimentální potvrzení (nebo případně vyvrácení).

Více informací najdete na webu v sekci ATLAS na webu EJČF.cz

Členové skupiny

Pracovníci

Ing. Zdeněk Hubáček, Ph.D.
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., místnost: 119, Břehová 7, Praha, telefon: 420224358289
Oblasti zájmu:
* produkce jetů v QCD, jetové algoritmy

Ing. Miroslav Myška, Ph.D.
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., místnost: 13, Břehová 7, Praha, telefon: 420739472962
Oblasti zájmu:
* Fenomenologie a simulace dvojitého partonového rozptylu.
* Analýza dat z experimentu ATLAS pro koncový stav Z + jets.

prom. fyz. Václav Vrba, CSc.
* Fyzikální analýza experimentálních dat
* Výstavba a upgrade vnitřního detektoru ATLAS
* Vývoj nových detekčních technik pro budoucí experimenty

Externí spolupracovníci

RNDr. Pavel Staroba, CSc.
* Fyzika Standardniho Modelu
* Produkce vektorových mezonů a inkluzivní produkce hadronů v hadron-jaderných srážkách
* Měření diferenciálního účinného průřezu pro produkci Z bosonu v proton-protonových srážkách, rozpadajícího se na elektron-pozitronový pár
* Monte-Carlo manažer pracovní skupiny Standardního Modelu
* Směšování kvarků ve formalismu matice CKM (historie objevů kvarků, jejich vlastnosti a parametry směšovací CKM matice; jejich experimentální měření)

Mgr. Marek Taševský, Ph.D.
* Difrakční fyzika v experimentu ATLAS
* Vývoj dopředných detektorů v experimentu ATLAS
* Fenomenologie QCD, difrakce, foton, fragmentační funkce
* Difrakční fyzika v experimentu ATLAS při nízkých luminozitách