Experiment ALICE

ALICE logo

ALICE je zkratka pro ALarge Ion Collider Experiment (velký experiment na srážeči iontů), jeden z největších experimentů na světě zabývajících se výzkumem fyziky mikrosvěta. Je jeden ze čtyř hlavních experimentů na urychlovači LHC (Large Hadron Collider) v Evropském centru částicové a jaderné fyziky CERN u Ženevy ve Švýcarsku. Projektu se účastní přes 1000 fyziků, techniků a inženýrů spolu s více než dvěma stovkami doktorandů ze 105 institucí ze 30 zemí světa.

Česká účast na experimetnu ALICE zahrnuje návrh a stavbu již nainstalovaného systému křemíkových driftových detektorů (SDD), vnitřního dráhového systému (ITS) a vývoj budoucího dopředného elektromagnetického kalorimetru (FOCAL). Aktivitou mnoha pracovníků je analýza dat z experimentu ALICE, identifikace jednotlivých částic, jejich vlastností a jejich význam pro poznání základních vlastností hmoty.

Více informací najdete na webu v sekci ALICE na webu EJČF.cz

Členové skupiny

Pracovníci

prof. Guillermo Contreras Nuno, Ph.D.
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., místnost: 220, Břehová 7, Praha, telefon: 420224358266
Oblasti zájmu:
* Ultra-peripheral collisions, saturation and shadowing
* Numerical solution of Balitsky-Kovchegov equation
* Luminosity measurment with van der Meer scans

doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc.
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., místnost: 220, Břehová 7, Praha, telefon: 420224358265
Oblasti zájmu:
* Metody rekonstrukce jetu a toku
* Těžké kvarky v dekonfinované hmotě
* Křemíkové detektory pro budoucí dopředný kalorimetr ALICE
* Křemíkové driftové detektory
* Gravitační interakce antivodíku

Mgr. Jaroslav Bielčík, Ph.D.
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., místnost: 14a, Břehová 7, Praha, telefon: 420224358350
* Fyzika produkce těžkých kvarků na experimentech STAR a ALICE
* Tvrdé procesy v jaderných srážkách na experimentech STAR a ALICE

Jana Bielčíková
* Studium vlastností jetů v jaderných srážkách na experimentech STAR a ALICE

Mgr. Michal Broz, Ph.D.
* Prenos baryónového čísla pri LHC energiách
* Fotoprodukcia vektorových mezónov v ultraperiferálnych zrážkach

Mgr. Filip Křížek, Ph.D.
Oblasti zájmu:
Měření inkluzivních pT spekter jetů v pp na experimentu ALICE

Ing. Katarína Křížková Gajdošová, Ph.D.
* Kolektivita v malých srážkových systémech na experimentu ALICE

Michal Šumbera
Oblasti zájmu:
* Femtoskopie a korelace identických a neidentických částic

Externí spolupracovníci

RNDr. Dagmar Adamová, CSc.
* GRID výpočetní systémy
* Offline zpracování dat experimentu ALICE

Studenti

Ing. David Horák