Aktualizováno: středa 21. duben 2021 Zveřejněno: pátek 4. duben 2014 Napsal David Břeň

02MECH - Mechanika            Termíny zkoušek

Vyučující: RNDr. David Břeň, Ph.D.

Témata přenášek:

 1. Kinematika. Zrychlení tečné a normálové. Skládání pohybů.
 2. Newtonovy zákony, síla, impuls, práce, výkon, energie.
 3. Jednorozměrný pohyb. Harmonický oscilátor.
 4. Rezonance. Matematické kyvadlo.
 5. Pohyb v centrálním poli. Keplerova úloha.
 6. Neinerciální soustava, setrvačné síly.
 7. Věty imulsové, zákony zachování.
 8. Úloha dvou těles, srážky částic a rozptyl.
 9. Tuhé těleso, moment setrvačnosti.
 10. Setrvačníky, Eulerovy rovnice
 11. Základy mechaniky kontinua.
 12. Pružnost, Hookeův zákon.
 13. Rovnováha a pohyb tekutin, šíření zvuku.

Skripta: mechanika.zip

 

20.9.2020

Mechanika – cvičení

Rozpis studentů do kroužků:

https://rozvrh.fjfi.cvut.cz/pdf/krouzky_1r_20-21.pdf

Rozpis cvičících jednotlivých kroužků:

Po 13:30 B11 AAA, AMSM, MM                    Stan. Skoupý    Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Po 13:30 B115 FIM, IPL, KT, LTF, PF, VJZP   Filip Petrásek   Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Po 15:30 B11 MF                                            Filip Petrásek   Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Út 9:30 B114 RT                                             Jana Brotánková Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Út 11:30 B10 DAIZ, JIB1                                Stan. Skoupý    Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Út 13:30 B10 JČF1                                          Juraj Kováč      Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Út 13:30 B11 JČF3                                          Stan. Skoupý    Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

St 15:30 B114 JCH                                          Martin Malachov Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Čt 11:30 B10 MI                                              Juraj Kováč      Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pá 9:30 T208 FT, JIC, LPT                               Ant. Hoskovec  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pá 9:30 B10 JČF2                                            Martin Malachov Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pá 11:30 T207 JIB2                                         Filip Petrásek   Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pá 11:30 B115 FPTF                                        Stan. Skoupý    Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Svému cvičícímu napište: kroužek, den a hodinu, kdy máte docházet, ať si vás může do kroužku zařadit.

Pokud nevíte, jak na MS-Teams, možná vám pomůže návod


https://ist.cvut.cz/podpora/navody/navody-pro-ms-teams/

 

MAM01

Pokud budete chtít z MAM01 zápočet, je třeba ho mít zapsaný v indexu a na studijním oddělení. Pokud budete zapsaní, nemusíte se již dále nikam hlásit. Já osobně nikoho nikam zapsat nemohu. Pokud někdy budu vytvářet nějaké seznamy např. MS Teams, tak jen podle seznamů, které mně dodá studijní oddělení.

Předmět MAM01 je pouze slovníčkem těch nejdůležitějších pojmů potřebných k pochopení Mechaniky a Elektřiny a magnetizmu. Jak uvidíte na přednáškách, člověku jde z toho trochu hlava kolem a proto z tohoto předmětu není žádný test ani zkouška. Pouze Vám ho pak zapíši do indexu. Info a odkazy na tyto přednášky naleznete také zde.

Konzultace k němu mohou probíhat zároveň s konzultacemi k Mechanice, proto není nutné žádat o zadání mezi MS Teams MAM01. Pokud víte o někom, kdo by si předmět rád zapsal a nechodí na Mechaniku nebo ji nemá zapsanou, prosím, přepošlete mu tuto zprávu.

Předmět MAM02 bývá trochu jiný, většinou je to spíše opakování a procvičování středoškolské matematiky.

Kdo máte zájem o MAM01, prosím, zapište si ho na studijním oddělení. Já sám Vám ho do indexu zapsat nemohu.

Mechanika a MAM01 přednášky:

Pro pochopení Mechaniky je třeba základních znalostí matematiky. Proto přednášky z Mechaniky začínáme potřebnou matematikou, která by nejspíše měla správně patřit do předmětu MAM01. První týden probereme témata týkající se pouze potřebných kapitol z matematiky, teprve od druhého týdne začneme i s fyzikou. Doporučuji si přehrát přednášky v dále uváděném pořadí.

Přednášky sledujte PRŮBĚŽNĚ. Hned, jak tato opatření skončí, budeme pokračovat dále s tím, že na vše navážeme.

V případě jakýchkoliv dotazů mě kontaktujte Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Své dotazy můžete zasílat také přes MS Teams skupina: Team-Predmet-B201-02MECH (nebo také skupina: Team-Predmet-B201-00MAM1)

 

Aktualizace 28. 9. 2020:

Od 2. výukového týdne, tj. od 28. září budu vždy v časy přenášek připojen online na MS Team, tj. úterky v 9:30 a 13:30 a středy 13:30 a 15:30. S dotazy ale nemusíte čekat na tyto časy. Pokud něco nebude jasné, ptejte se mailem nebo přes MS-Teams KDYKOLIV. Nebuďte z této situace nešťastní, my se také snažíme nebýt nešťastní. Někdy je to ale těžké.

 

Aktualizace 29.9. 2020:

Byl doplněn seznam přednášek na následující týden. Možná je trochu matoucí, že v seznamu motám dohromady přednášky Mechaniku a MAM01 a čísluji je po sobě. Ale prosím ty z vás, kteří MAM01 nemáte zapsaný, koukněte občas i na tyto přednášky, je v nich matematika potřebná pro přednášky z Mechaniky. Pokud máte zájem a lze to ještě, klidně si MAM01 zapište.

 

Aktualizace 6. 10. 2020

Vážení přátelé,

jsou zvýrazněny přednášky, které byste si měli pustit tento týden. V dobách přednášek budu zase na Teamsech zodpovídat případné vaše dotazy a jako obvykle připomínám, že se můžete ptát i kdykoliv jindy. Buď tam, nebo mailem. S případnými dotazy se obracejte buď na mě nebo na své cvičící a nebo, pokud byste se styděli nás, můžete se také obracet na své starší kolegy, tzv. „tutory“:

https://www.fjfi.cvut.cz/cz/studium/predpisy/vyhlasky-studijniho-oddeleni/115-vyhlasky-v-roce-2020/7572-vyhlaska-c-11-2020-o-tutorech-pro-zimni-semestr-2020-21

Jsou to studenti, kteří prošli předměty, které teď trápí vás poměrně nedávno a vaše trápení a úzkosti jim nejsou zcela cizí, protože jim ještě nevyprchaly, popřípadě mají trápení a úzkosti v současné době z jiných předmětů, které budou trápit vás za pár let.

Dále vám chci napsat, že se chystá, nejspíše anonymní, anketa, kde bychom rádi znali vaše názory popřípadě i nápady na vylepšení této nešťastné situace. Budeme moc rádi, zúčastníte-li se jí, až přijde čas.

A jedna zpráva pro ty z vás, kterým se Mechanika zalíbila natolik, že jste si ji napsali znovu: nikdo netušíme, jak bude vypadat situace za měsíc, za dva a jak bude vypadat zkouškové období. Proto bych vám rád oznámil, že ty z vás, kteří opakujete a máte z minulého roku zápočet, bych mohl vyzkoušet ještě před koncem semestru, pokud by nás pan plukovník na chvíli pustil do školních lavic. Proto s touto možností počítejte a pokud budete chtít, hned jak to půjde mně napište a zkusíme nějaký termín vyhlásit.

Zatím se všichni držte, učte se, počítejte, pište.

 

Aktualizace 11. 10. 2020

Vážení přátelé, opět jsem zvýraznil ty přednášky, které byste si měli pustit tento týden. Jako vždy přidávám i přenášky na následující týden, ať vidíte, co vás čeká v nejbližší době. Pro ty nedočkavé a pilnější. V anotaci u 7. MAM01, kteroužto přednášku bychom si měli pustit 23. října, je také napsáno, že je poslední. Přednášky MAM01 jsou opravdu koncipovány na půl semestru a protože jsme s nimi začali již během prvního týdne během přednášek z Mechaniky, máme hotovo.
Upozorňuji vás, že od pátku 30. 10. se proto přesunou přednášky pana doc. Pošty MAM02 na dobu 13:30, ať zbytečně nečekáte.

 

Aktualizace 12. 10. 2020

Vážení přátelé,
včera jsem tu omylem psal, že změna času přednášek MAM01 a MAM02 proběhne až v listopadu (30.11). Správně je, že změna proběhne již 30. října, (30.10.2020).

Mockrát děkuji za upozornění!

Přednášky MAM02 nenavazují na MAM01. Můžete mít zapsány obě, libovolnou jednu z nich nebo žádnou. Záleží na VAŠÍ volbě. Žádná z nich není povinná, záleží pouze na vás, kterou si zapíšete a o které máte pocit, že ji pro sebe potřebujete.

 

Aktualizace 19. 10. 2020

Vážení přátelé,
jsou opět zvýrazněny přednášky pro aktuální týden.

Zítra (úterý 20. října) mě časně ráno čekají s dcerou návštěvy několika lékařů, nejsem si zcela jist, zda budu od 9:30 přítomen na Teamsech. Kdybyste mě potřebovali a neviděli mě on-line, buď chvíli vyčkejte nebo své dotazy napište a já hned, jak budu moct na ně odpovím. Nebo napište e-mail. Zkrátka, jak se vám bude hodit. Za případnou nepřítomnost se omlouvám.

 

Aktualizace 26. 10. 2020

Vážení přátelé,
jsou opět zvýrazněny přednášky pro aktuální týden.

 

Aktualizace 2. 11. 2020

Vážení přátelé,
jsou opět zvýrazněny přednášky pro aktuální týden. Připomínám, že VŽDY během přednášek jsem on-line na Teamsech. Pokud máte dotazy, neváhejte a ptejte se. Pokud byste chtěli poslat dotaz někdy jindy, samozřejmě můžete také. Jak přes MS-Teams, tak i e-mailem.

 

Aktualizace 10. 11. 2020

Vážení přátelé,
jsou opět zvýrazněny přednášky pro aktuální týden.

V záznamu lekce 10. je v čase 2:43 je nespávně napsán vztah pro Schwarzschildův poloměr. Správně je (samozřejmě) bez té odmocniny.

Několik z vás se mě ptalo na výpočet zrychlení mezi inerciální a rotující soustavou, je přidán (snad) jasnější text: Zrychlení v rotující soustavě.

 

Ajtualizace 30. 11. 2020

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

kromě zvýraznění aktuálních přednášek, bych vás chtěl upozornit, že příští týden (8. a 9. prosince) budou přednášky probíhat on-line. Udělejte si tedy čas ve správnou dobu. Přednášky bude mít kolega ing. Vojtěch Svoboda. Má pro vás tradičně připravené moc pěkné experimenty a numerické simulace. Obě přednášky jsou opravdu hezké, určitě si je nenechte ujít, natočené nejsou.
Dále je aktualizovaný seznam až do konce semestru, do konce všech přednášek. Další již nebudou. Učte se, posílejte dotazy, ptejte se, zkouškové se blíží.

Zatím nikdo nevíme, jak letos budou probíhat zkoušky. Mohu vám jen říci, jak probíhaly za normální situace. Příkladů bylo pět, z  každé lekce jeden (včetně poslední, z té ale byly příklady pouze na rovnice kontinuity a Bernoulliho), na každý bylo průměrně 15 min., tedy celkem necelých 80 min. na písemku. Příklady byly buď ze skript, nebo podobné. Kdo během semestru spočítal všechny ve skriptech, neměl s písemkou problémy. Pokud byly z písemky alespoň 3 body z pěti, student postoupil k ústní části. Body se sbíraly z celé písemky.
V ústní části dostanete tři otázky ze seznamu na konci skript ze všech lekcí, kromě páté, poslední. Na vypracování poznámek (jen poznámek, není nutné žádné slohové cvičení) k ústní části máte čas téměř neomezený. Tím myslím, že vám ho nebudu stopovat, ale rád bych šel večer domů.
No, a když vše budete umět, dostanete A-výborně.

Ale jak to bude letos, je ve hvězdách. Pokyny ke zkouškám z  poslední natočené přednášky proto, prosím, z pochopitelných důvodů ignorujte, týkají se přednáškového cyklu proběhnuvšího před dvěma lety. Množství otázek a příkladů bude nejspíš stejné, ale podoba samotné zkoušky stále není jasná.

Cvičící mě prosili, ať letos nevypisuji předtermíny, většina cvičících je ve skluzu, tak ať je to pro všechny spravedlivé. Nicméně pokud by situace dovolila a bylo možné se ještě před Vánoci na zkoušky sejít, vyzkoušel bych rád co nejvíce těch, co Mechaniku opakují. Není to pro vás povinné, ale kdybyste chtěli, budu rád.

V předchozích letech jsem nepsal neúspěšné termíny, budu se snažit to zachovat i letos, jen nevím, jak to půjde. Ta nejistota z toho, jak to půjde letos, plyne z minulého letního semestru, kdy se smělo zkoušet max. po patnácti studentech. To bychom vás nezvládli všechny vyzkoušet s tím, že někteří byste libovolněkrát opakovali pokusy. Snažte se tedy přijít ke zkoušce opravdu, až budete mít pocit, že něco umíte. Zkouška není od „zkusit to“.

Pokud jsem vynechal něco, co vás zajímá, napište.

 

_____________________________________________________________________________________________________________

 ***********************************************************************************************************************************************************

 

1. přednáškový týden: 21. – 25. září

1 Přednáška Mechanika úterý: (1 MAM01) 1. lekce: Souřadnicové systémy, funkce, limita, derivace

https://youtu.be/PysBx0NseK8?list=PLYYRBJzen2aBW0aboV7MEveasqO1EcO4i

2 Přednáška Mechanika středa: (2 MAM01) 2. lekce: Derivace, integrál, komplexní čísla, derivace

https://youtu.be/ythMLIVLk50?list=PLYYRBJzen2aBW0aboV7MEveasqO1EcO4i

3 Přednáška MAM 01 pátek: (3 MAM01) 3. lekce: Kroneckerovo delta, antisymetrický tenzor, skalární a vektorový součin, operátory grad, div, rot.

https://youtu.be/DXuMR1HkWFg?list=PLYYRBJzen2aBW0aboV7MEveasqO1EcO4i

 

2. přednáškový týden: 28. září – 2. října

4 Přednáška Mechanika úterý: (Mech) 1. lekce: Transformace souřadnic, tenzory, fyzikální veličiny, rychlost

https://youtu.be/-Yqo5OY6wlY?list=PLYYRBJzen2aBagmZuc4AH_1YZrMFQjXjZ

5 Přednáška Mechanika středa: (Mech) 2. lekce: Zrychlení, rychlost a zrychlení v polárních souřadnicích

https://youtu.be/amlxYldZu6w?list=PLYYRBJzen2aBagmZuc4AH_1YZrMFQjXjZ

6 Přednáška MAM 01 pátek: (MAM01) 4. lekce: Laplaceův operátor, úplný diferenciál funkce, Stokesova věta

https://youtu.be/1g3G0UGJK-Y?list=PLYYRBJzen2aBW0aboV7MEveasqO1EcO4i

 

 

3. přednáškový týden: 5. – 9. října

7 Přednáška Mechanika úterý: (Mech) 3. lekce: Skládání pohybů, Newtonova zákony

https://youtu.be/fKFbxDmZxm4?list=PLYYRBJzen2aBagmZuc4AH_1YZrMFQjXjZ

8 Přednáška Mechanika středa: (Mech) 4. lekce: Impuls síly, práce, výkon, energie kinetická, potenciální, celková mechanická, síly konzervativní a disipativní, lineární harmonický oscilátor (LHO)

https://youtu.be/N2jx0rxE-ag?list=PLYYRBJzen2aBagmZuc4AH_1YZrMFQjXjZ

9 Přednáška MAM 01 pátek: (MAM01) 5. lekce: Lineární diferenciální rovnice, Taylorova řada

https://youtu.be/QsXs_9Febv8?list=PLYYRBJzen2aBW0aboV7MEveasqO1EcO4i

 

 

4. přednáškový týden 12. - 16. října

10 Přednáška Mechanika úterý: (Mech) 5. lekce: LHO, tlumené kmity

https://youtu.be/fBtXM46WoHc?list=PLYYRBJzen2aBagmZuc4AH_1YZrMFQjXjZ

11 Přednáška Mechanika středa: (Mech) 6. lekce: Vynucené kmity, rezonance, matematické kyvadlo

https://youtu.be/q_fNPf-tyoI?list=PLYYRBJzen2aBagmZuc4AH_1YZrMFQjXjZ

12 Přednáška MAM 01 pátek: (MAM01) 6. lekce: Gaussova věta, kuželosečky v polárních souřadnicích

https://youtu.be/V1HYXtuzjtI?list=PLYYRBJzen2aBW0aboV7MEveasqO1EcO4i

 

 

5. přednáškový týden 19. - 23. října

13 Přednáška Mechanika úterý: (Mech) 7. lekce: Matematické kyvadlo, pohyb v centrálním silovém poli

https://youtu.be/-3d4ZlUESU4?list=PLYYRBJzen2aBagmZuc4AH_1YZrMFQjXjZ

14 Přednáška Mechanika středa: (Mech) 8. lekce: Centrální silové pole (dok.), gravitační pole, Keplerova úloha

https://youtu.be/TErC5yw8dFs?list=PLYYRBJzen2aBagmZuc4AH_1YZrMFQjXjZ

15 Poslední přednáška MAM 01 pátek: (MAM01) 7. lekce: Křivost, poloměr křivosti

https://youtu.be/tV4F5T48ToU?list=PLYYRBJzen2aBW0aboV7MEveasqO1EcO4i

 

6. přednáškový týden 26. - 30. října

16 Přednáška Mechanika úterý: (Mech) 9. lekce: Keplerovy zákony, kosmické rychlosti

https://youtu.be/1db7ohRgdB0?list=PLYYRBJzen2aBagmZuc4AH_1YZrMFQjXjZ

Středa: státní svátek, můžeme zůstat doma!

(Pátek: MAM01 již skončil, v době od 13:30 poběží přednášky doc. Pošty MAM02)

 

7. přednáškový týden 2. - 6. listopadu

17 Přednáška Mechanika úterý: (Mech) 10. lekce: Prostorový izotropní oscilátor, neinerciální systémy, zdánlivé síly

https://youtu.be/TcBmThgmJPE?list=PLYYRBJzen2aBagmZuc4AH_1YZrMFQjXjZ

Oprava: v tomto videu je v čase 2:43 je nespávně napsán vztah pro Schwarzschildův poloměr. Správně je (samozřejmě) bez té odmocniny.

18 Přednáška Mechanika středa: (Mech) 11. lekce: Systémy více částic, 1. a 2. věta impulsová

https://youtu.be/z3XBBM91Sog?list=PLYYRBJzen2aBagmZuc4AH_1YZrMFQjXjZ

 

8. přednáškový týden 9. - 13. listopadu

19 Přednáška Mechanika úterý: (Mech) 12. lekce: 2. věta impulsová (dok.), věta o celkové energii soustavy, Königova věta, úloha dvou těles

https://youtu.be/tZCarpE4_cs?list=PLYYRBJzen2aBagmZuc4AH_1YZrMFQjXjZ

20 Mechanika středa: (Mech) 13. lekce: Srážkové diagramy

https://youtu.be/oXQ9jj6wtI8?list=PLYYRBJzen2aBagmZuc4AH_1YZrMFQjXjZ

 

9. přednáškový týden 16. - 20. listopadu

Úterý: státní svátek, vzpomínáme mimo jiné i na studenty, kteří demonstrovali za možnost svobodně studovat.

21 Přednáška Mechanika středa: (Mech) 14. lekce: Rozptyl částic, nepružné srážky, mechanika tuhého tělesa

https://youtu.be/oYFweUgMGk0?list=PLYYRBJzen2aBagmZuc4AH_1YZrMFQjXjZ

 

10. přednáškový týden 23. - 27. listopadu

22 Přednáška Mechanika úterý: (Mech) 15. lekce: Kinetická energie tuhého tělesa, tenzor momentu setrvačnosti

https://youtu.be/IeOhQ00IOYw?list=PLYYRBJzen2aBagmZuc4AH_1YZrMFQjXjZ

23 Přednáška Mechanika středa: (Mech) 16. lekce: Moment hybnosti tuhého tělesa, Steinerova věta, Eulerovy setrvačníkové rovnice

https://youtu.be/pYP-xed7XHw?list=PLYYRBJzen2aBagmZuc4AH_1YZrMFQjXjZ

 

11. přednáškový týden 30. listopadu - 4. prosince

24 Přednáška Mechanika úterý: (Mech) 17. lekce: Kulový a symetrický volný setrvačník

https://youtu.be/4-vhqtTDS8g?list=PLYYRBJzen2aBagmZuc4AH_1YZrMFQjXjZ

25 Přednáška Mechanika středa: (Mech) 18. lekce: Úvod do mechaniky kontinua, pružné těleso

https://youtu.be/ne0tv0LAoTw?list=PLYYRBJzen2aBagmZuc4AH_1YZrMFQjXjZ

 

12. přednáškový týden 7. - 11. prosince         !!!Přednášky probíhají on-line!!!

26 Přednáška Mechanika úterý: (Mech): On-line experimenty, numerické simulace.

27 Přednáška Mechanika středa: (Mech): On-line experimenty, numerické simulace.

 

13. přednáškový týden 14. - 18. prosince

28 Přednáška Mechanika úterý: (Mech) 19. lekce: Úvod do mechaniky kontinua, Bernoulliho rovnice, rovnice kontinuity

https://youtu.be/JCFXpXAppzI?list=PLYYRBJzen2aBagmZuc4AH_1YZrMFQjXjZ

29 Přednáška Mechanika středa: (Mech): KONEC

 

 

 

Zkouškové termíny:

termíny čas a místo poznámka

 Všechny úterky a čtvrtky 5.1.2021 – 11.2.2021

Pá. 8. a 11. ledna 2021

Pá. 5. a 12. ledna 2021...................................

St. 3. února.....................................................

St. 10. února...................................................

Po. 15. a 22. února..........................................

2.3. (Út), 10.3. (St)...........................................

16., 23., 30. března (Út)...................................

7. dubna (St)....................................................

14. dubna (St)..................................................

20. dubna (Út)..................................................

28. dubna (St)..................................................

6. a 13. května (Čt)-----------------------------------

 9:00 a 12:00

B -103 mimo 9.2., ten je v Atriu

v Atriu

B-103

B-11

Atrium

Atrium

Atrium

Atrium

B-103

Atrium

Atrium

Atrium

 21. ledna od 9:00 pouze písemka