Hands on CERN 2019

Zveřejněno: pondělí 2. prosinec 2019 Napsal Lukáš Kramárik

78120293 539993616584901 1916691669088993280 n

Tento rok opět proběhl další úspěšný ročník akce Hands on CERN. Cílem této akce bylo seznámit studenty ČVUT s fyzikou, která se zkoumá v laboratoři CERN, především na urychlovači Large Hadron Collider (LHC), a s experimenty, na kterých týmy z FJFI pracují.
V pátek 11.10.2019 si studenti vyslechli dvě přednášky na téma částicové fyziky. První se týkala aktuálních poznatků v tomto oboru, kde Robert Líčeník, student doktorského studia na EJČF na FJFI, studentům představil standardní model částic a základy teorie kvantové chromodynamiky (QCD). Principy urychlování a detekce částic byli diskutovány v druhé přednášce Karlem Šafaříkem, který se po letech strávených v CERNu, kde mimo jiné pomohl založit experiment ALICE, vrátil do Českej republiky na FJFI. O týden později, v pátek 18.10.2019, si studenti mohli samostatně vyzkoušet analýzu reálných dat z experimentu ATLAS.
Na základě aktivní účasti na akci a zaslané motivační eseje, organizátoři vybrali čtrnáct studentů a studentek na exkurzi do CERN. Exkurze se uskutečnila ve dnech 24.-27.11.2019 pod vedením prof. Borisa Tomášika a Dr. Kataríny Křížkovej Gajdošovej, kde si účastníci prohlédli prostory laboratoře a množství experimentů, které se v CERNu uskutečňují. Program exkurze byl nabitý, studenti mohli vidět velící středisko urychlovače LHC a laboratoř magnetů pro tento a budoucí urychlovače, podívali se pod zem ke dvěma ze čtyř velkých experimentů na LHC: LHCb a ALICE, navštívili datové centrum, kde se mimo jiné zpracovávají data z těchto experimentů a mnoho jiných míst.

Akce je organizována katedrou fyziky FJFI v spolupráci z Prague EPS Young Minds.