Hands On CERN

Zveřejněno: úterý 7. říjen 2014 15:22 Napsal Michal Křelina

Chcete se více dozvědět o CERN? Seznámit se s fungováním experimentu ALICE? Vyzkoušet si analýzu dat z experimentů? Hledat signály kvark-gluonového plazmatu?

Pak se přijďte zúčastnit akce Hands on CERN. Příští akce se bude konat v pátek 17. a 24. října 2014.

Základním cílem akce je seznámit mladší studenty se základními fakty o CERN, jak funguje experiment ALICE a je se v něm hledá nová fyzika. Studenti si také sami vyzkouší jednoduchou analýzu naměřených dat.

V rámci akce Hands on CERN absolvují přihlášení studenti z řad studentů ČVUT přednášku z fyziky elementárních částic. Tato přednáška je koncipována populárně naučně, aby byly přínosem i pro studenty jiných oborů, kteří se o částicovou fyziku zajímají pouze doplňkově, ale základní znalosti fyziky jsou nezbytné pro plné pochopení. O týden později si účastníci akce pomocí předem připraveného softwaru zanalyzují reálná data sebraná experimentem ALICE na urychlovači LHC v CERNu. Se studenty jsou probrány možnosti pracovního uplatnění v CERNu v rámci částicové fyziky, ale i mimo tento obor, například jako technik nebo IT pracovník. V rámci diskuzí se studenti mohou dozvědět i přímo od ostatních studentů působících v CERN, jak to tam skutečně běží nebo kde všude se ČVUT v CERN angažuje.

Pro skupinku nejaktivnějších studentů 2. ročníku, kteří absolvují Hands on CERN a kteří mají zájem o bakalářskou práci spojenou s CERN bude naskytnuta možnost exkurze v CERN. Exkurze do CERN je akce navazující na Hands on CERN.

A jak se zúčastnit?

Stačí přijít na přednášku 17. října, případně napsat organizátorům, např. Ing. Křelina (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
). Podrobný plán najdete v programu.

V roce 2014 proběhne již 5. ročník.

Více informací na http://hoc.casticova-fyzika.cz/.